Domy pasywne to budynki mieszkalne, które cechują się bardzo wysoką izolacyjnością oraz posiadają technologie pozwalające na dużą oszczędność prądu. Nasze przedsiębiorstwo oferuje budowę energooszczędnych domów pasywnych m.in. na terenie Białogardu, Kołobrzegu, Koszalina, Poznania czy Słupska. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, która w trakcie swojej działalności wykonała setki realizacji i zyskała uznanie licznych Klientów. Nasze domy wyróżniają się spośród innych przede wszystkim za sprawą zaawansowanej prefabrykacji, a także przebadanej laboratoryjnie przegrodzie ścian o doskonałych parametrach. Jeżeli szukają Państwo sprawdzonej firmy, która wykona solidny, wytrzymały i dostosowany do potrzeb mieszkańców dom pasywny, zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
Czym są domy pasywne?
Domy pasywne to domy szkieletowe, których głównym atutem jest niskie zużycie energii. Wybór odpowiedniego projektu domu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Poza oczywistym estetycznym wyglądem i funkcjonalnością, od wielu lat coraz większy nacisk kładzie się właśnie na energooszczędność. Dzięki niej można nie tylko skutecznie chronić środowisko naturalne, lecz także znacznie zmniejszyć wydatki związane z eksploatacją. Wśród różnych rodzajów domów energooszczędnych, domy pasywne zdecydowanie wiodą prym. Technologia ich budowy rozwinęła się głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz w Skandynawii – państwach, w których dużą wagę przywiązuje się do zminimalizowania zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. Tam też powstały instytucje i organizacje, które promują i certyfikują takie rozwiązania. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat wymagań dotyczących tego typu budynków, zapraszamy do zapoznania się ze skróconym opisem technicznym domu pasywnego w technologii GOTOWY DOM ITS (pdf):
Oferowane przez nas domy pasywne są prefabrykowane – duża część procesu budowy odbywa się na halach produkcyjnych z wykorzystaniem specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu. Przygotowane w ten sposób gotowe elementy są następnie montowane na placu budowy. Taki sposób wykonania znacznie ułatwia i przyspiesza postawienie budynku. Ponadto jakość domku zbudowanego z prefabrykatów jest znacznie wyższa, niż w przypadku domów, których szkielety zbijane są na placu budowy. Jesteśmy w stanie wykonać niemalże każdy projekt gotowy czy dostarczony indywidualnie przez Klienta. Współpracujemy także z biurem projektowym Big Expert, które obsługuje mieszkańców Koszalina i okolic.
STANDARDY DOMU PASYWNEGO
Przegrody zewnętrzne domu pasywnego muszą być maksymalnie szczelne, pozbawione mostków termicznych. Ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła - około 0,15 W/(m² K). Aby osiągnąć taki współczynnik, należy zastosować ścianę warstwową docieploną np. styropianem grubości 20 cm. Łączna grubość ociepleń ścian domu pasywnego ITS wynosi 42 cm. Zwiększone warstwy izolacji stosuje się także do docieplenia podłogi na gruncie oraz stropodachu.
Ważnym elementem pasywnych
domów z drewna są odpowiednie okna. Powinny one mieć potrójne oszklenie wypełnione gazem szlachetnym i wielokomorową ramę (współczynniki przenikania ciepła U o wartości poniżej 0,8 W/m2 K). Niezbędne są też ich odpowiednie wymiary, orientacja względem stron świata oraz współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Dzięki temu więcej energii słonecznej dostanie się do środka domu
Dom pasywny - Niemcy Hassufert 1/6
|
|
Domy pasywne, ze względu na dużą szczelność powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Rekuperator zredukuje straty ciepła na wentylacji w sezonie zimowym nawet o 80%. Wymiennik gruntowy natomiast zapewni chłodniejsze powietrze nawiewane latem i cieplejsze zimą. Tak wzbogacony system wentylacji pozwala nawet na rezygnację z konwencjonalnych grzejników. Nośnikiem ciepła w tym przypadku jest nawiewane powietrze. Innym rozwiązaniem może być montaż kolektorów słonecznych, pompy ciepła, kominka itp. W każdym przypadku ilość energii zużywanej przez źródło ciepła w okresie niskich temperatur i bez nasłonecznienia będzie bardzo niska w porównaniu do domu budowanego w tradycyjnym standardzie.
Porównanie parametrów grzewczych domu pasywnego i tradycyjnego
Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy opłaca się wybrać dom pasywny zamiast tradycyjnego, zachęcamy do zapoznania się z wymaganiami grzewczymi obu rodzajów budynków.
Porównanie parametrów ogrzewania
- zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu pasywnego wynosi 15 kWh/m² na rok. Obiekt o takich samych gabarytach wybudowany zgodnie polskimi normami będzie zużywał 120-130 kWh/m² na rok, czyli ponad ośmiokrotnie więcej;
- maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą, jakie może wystąpić w warunkach najbardziej niekorzystnych, wynosi 10 W/m². Jest to wartość około czterokrotnie mniejsza niż dla domu energooszczędnego i dziesięciokrotnie mniejsza niż dla domu standardowego.
Nasza firma
kompleksowo realizuje budowę domów pasywnych – wykorzystanie prefabrykatów pozwala nam na szybkie i bezpieczne wykonanie solidnych domków wysokiej jakości. Dodatkowo właściwości cieplne i wilgotnościowe naszej technologii zostały przebadane i potwierdzone przez naukowców z Politechniki Koszalińskiej. Nieustannie podążamy za nowościami konstrukcyjnymi i technologicznymi, dbając o to, by zaoferować Państwu funkcjonalne, wygodne oraz opłacalne rozwiązania.